Урок 11.

Тема: Мудрість сповнена милосердя.

Мета: Ознайомити учнів з одним із Божих дарів – милосердям. Розвивати в дітях бажання допомагати один одному, людям, що їх оточують, тваринкам. Виховувати почуття милосердя.

Обладнання: ікона, свічка, ілюстрація дітей у колі сім’ї.

Хід уроку.

І. Вступна частина.

1. Християнське привітання.

2. Спільна молитва.

3. Повторення вивченого матеріалу.

- Які людські вади заважають розумній людині бути мудрою? (Пихатість, зазнайство, скупість).

- А чи може людина при великому бажанні позбутися цих вад? (Так, може. Діти висловлюють свої думки).

- Як би ви на місці Микитки допомогли його однокласницям Марійці і Оленці? (Відповіді дітей).

4. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося ще з одним Божим даром милосердям.

ІІ. Основна частина.

1. Розповідь вчителя.

- Кожна людина народилася для того, щоб творити на світі добро: допомагати людям, тваринам. Вона повинна робити так, щоб своїми поступками радувати всіх, хто її оточує. Бо навіть тваринки і ті піклуються одна про одну. То люди – тим більше повинні бути добрими і милосердними. Що значить бути добрим і милосердним ви спробуєте зрозуміти із оповідання, яке я зараз вам прочитаю. Це оповідання про тварин та про їх поведінку, схожу на людську.

2. Робота над оповіданням К. Ушинського «Орел і кішка».

За селом весело гралася кішка зі своїми кошенятами. Весняне

сонечко гріло і маленька сім’я була дуже щаслива.

Раптом не знати звідки, - величезний степовий орел: як блискавка спустився він з висоти і схопив одне кошеня. Але не встиг ще орел піднятись, як мати вхопилася за нього. Хижак кинув кошеня і зчепився зі старою кішкою. Закипіла битва не на життя, а на смерть.

Могутні крила, міцний дзьоб, сильні лапи з довгими кривими кігтями давали орлові велику перевагу: він рвав шкіру кішки і виклював їй одне око. Але кішка не втратила мужності, а міцно вчепилася в орла кігтями і перекусила йому праве крило

Тепер уже перемога стала схилятися на бік кішки, але орел все ще був дуже сильний, а кішка вже змучилася. Однак вона, зібравши свої останні сили, зробила спритний стрибок і повалила орла на землю. У ту ж хвилину відкусила йому голову і, забувши про власні рани, заходилась облизувати своє поранене кошеня.



- Як ви гадаєте, любила кішка своїх кошенят?

- Вона боялася за своє життя, коли кидалася спасати своє дитя?

- А коли з вами трапляється якась неприємність, мама намагається вам допомогти?

- Як називається ось таке бажання допомогти ближньому? (милосердя).

3. Робота над оповіданням «Тепло домашньої оселі»,( підручник, с. 54-57).

а) бесіда вчителя. Вивішування ілюстрації з зображенням дітей у колі сім’ї.

- Діти, що ви бачите на малюнку? (Діти описують малюнок).

- Ці діти живуть в сім’ї, а де живуть діти, в яких немає батьків? (В дитячих будинках).

- А як ви думаєте, їм хотілося б жити з мамою і татом у сім’ї ? (Відповіді дітей).

А чи є такі люди, які не мають своїх дітей і хотіли б взяти на виховання дітей з дитячого будинку? (Відповіді).

- Ось зараз ми прочитаємо оповідання про таких людей. Ви будьте уважні, щоб відповісти на такі запитання:

· Яка найбільша мрія була в Лідочки?

· З яких вчинків ми бачимо, що Василько, братик Лідочки, любив свою сестричку?

а) читання оповідання «Тепло домашньої оселі» дітьми самостійно, до слів «Лідочка ще довго сиділа у дворі…»

б) обговорення змісту прочитаного.

- Чому затишна оселя Волошиних здавалася пасткою? (Відповідь знайдіть у тексті).

- Яка найбільша мрія була у Лідочки?

- Які почуття переживала Лідочка, коли бачила батьків з дітьми?

- З яких вчинків ми бачимо, що Василько, братик Лідочки, любив свою сестричку?

- Чи любила сім’я Волошиних дітей?

- Якими були мрії Антоніни Антонівни та Костянтина Сергійовича?

- На чию допомогу і милість покладалося подружжя? (На Бога і його допомогу).

- На наступному уроці ми обов’язково дочитаємо оповідання і дізнаємось, чи можна подружжя Волошиних назвати милосердними людьми.

4. Робота над оповіданням, підручник, с. 58.

а) Бесіда вчителя:

- Щойно з прочитаного оповідання ви дізнались, як діти Василько і Лідочка мріяли про сім’ю і як вони були готові полюбити нових батьків, цінувати їх піклування, турботу, любов. А чи є такі діти, які цього не цінують, нехтують сімейними, добрими стосунками? (Діти висловлюють свою думку).

- Так, такі діти є. Вони зневажливо ставляться до батьків, не цінують їхньої уваги і турботи. Про такого хлопчика ми саме зараз і прочитаємо. Ви, слухаючи, оцініть ставлення Сашка до батьків.

б) читання вчителем, або кращим учнем оповідання.

в) діти висловлюють своє враження з прочитаного. Відповідають на запитання після тексту.

ІІІ. Підсумкова частина.

1. Узагальнення вивченого

- Про що ми говорили сьогодні на уроці?

- Що нового ви взяли з уроку для себе?

2. Домашнє завдання.

Дочитати оповідання «Тепло домашньої оселі».

3. Спільна молитва.



0001828168107196.html
0001878505675758.html
    PR.RU™